TRX

Trening z masą własnego ciała stał się dosyć popularny za sprawą Street Workoutu oraz kalisteniki. Te dwa rodzaje treningu można połączyć w jedno – trening na własnym ciężarze ciała. TRX to produkt, który może być wykorzystywany w tej metodzie treningowej. Taśmy można zawiesić w dowolnym miejscu w domu lub na zewnątrz. Z założenia jest to alternatywa dla siłowni, jednak coraz częściej możemy je spotkać na wyposażeniu niemalże każdej.

TRX został wymyślony przez byłego amerykańskiego komandosa Navy SEALS. Szukał on optymalnej metody treningowej dla żołnierzy stacjonujących w wielu miejscach na ziemi. Z czasem wykorzystywać ją zaczęli profesjonalni sportowcy co wpłynęło na popularność taśm. Do wykonania treningu całego ciała potrzebujemy tylko taśmy w kształcie litery Y. TRX jest łatwy w transporcie, przez co możemy zabrać go na wakacje, czy w dowolną podróż. Używany może być zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Potrzeba tylko znaleźć stabilny punt do zawieszenia taśm. W zestawach znaleźć można dodatkowe elementy jak uchwyt do zawieszenia na drzewie, pas przedłużający, czy worek do transportu.

ćwiczenia

W treningu na taśmach TRX mięśnie pracują pod obciążeniem własnej masy ciała. Taki rodzaj treningu pozwala na równomierny rozwój bez potrzeby obciążania stawów i kręgosłupa. Zaletą jest praca kilku grup mięśniowych jednocześnie w trakcie każdego z ćwiczeń. Dodatkowym aspektem jest praca mięśni głębokich oraz stabilizujących. Taki rodzaj treningu polecany jest każdemu niezależnie od stopnia wytrenowania, wieku czy płci. Regulując kąty nachylenia przy wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń możemy zwiększać lub zmniejszać poziom trudności. Obliczono, że trening na TRX daje możliwość około 300 różnych konfiguracji. To naprawdę ciekawy sprzęt. Dla zwolenników treningu siłowego z wykorzystaniem ciężarów może być to ciekawa alternatywa na przełamanie stagnacji treningowej. Z obserwacji na siłowni można zaobserwować, że wiele osób łączy trening z ciężarami z treningiem na własnej masie ciała. To ciekawa propozycja dla każdego sportowca. Warto spróbować.