Stworzenie planu treningowego

Bez odpowiednio zaprojektowanego planu treningowego silna motywacja oraz zapał nie wystarczą do uzyskania odpowiednich rezultatów. Dużo osób o tym zapomina i dziwi się, że nie ma efektów. Często można na siłowni spotkać osoby, po których widać, że kompletnie nie wiedzą jakie ćwiczenie mają robić. Mimo, iż widać, że nie są na siłowni pierwszy raz.

Pierwszym etapem tworzenia planu treningowego jest określenie celów. Najeży dokładnie sprecyzować jakie efekty będą dla nas zadowalające – nabranie masy, redukcja czy też utrzymanie wagi. Cel określa plan treningowy i pozwala skupić się na doborze ćwiczeń. Mogą być to popularne schematy treningowe lub też totalny mix. Wszystko zależy od celu.

Kolejny etap do dobór odpowiednich ćwiczeń. Skoro mamy odkreślony cel możemy przejść do ułożenia planu pod kątem samych ćwiczeń. W przypadku redukcji warto uwzględnić trening wszystkich partii ciała, łączony, czy aerobowy. Wzrost masy warto okupić ćwiczeniami na wolnych ciężarach. Na siłowni jest ich cała masa, więc znając ćwiczenia ma się duże możliwości. Co ważne, należy pamiętać, że w pierwszej kolejności trenowane powinny być największe grupy mięśniowe. Intensywność ćwiczeń to kluczowa kwestia, która precyzuje ilość serii, powtórzeń, czy odpoczynek między seriami. W przypadku planu na siłę zaleca się od 5-6 serii. Przy budowaniu popularnej „masy” zaleca się od 3 do 4 serii. Jeżeli ktoś zamierza po prostu dbać o wydolność oraz formę to może sprowadzić trening do 2 serii.

Odpoczynek to chyba najważniejsza forma. Regeneracja potreningowa jest niezwykle istotna. Jeżeli przed kolejnym treningiem nie zdążymy odpowiednio wypocząć może okazać się, że kolejny trening przyjdzie nam bardzo ciężko. Nie będziemy z niego zadowoleni. Warto w tym przypadku wspomóc się suplementami diety takimi jak aminokwasy (BCAA), czy białko. Zdolność samej regeneracji definiować może częstotliwość treningów. Zazwyczaj wykonuje się treningi trzy razy w tygodniu. Bardziej zaawansowani sportowcy wykonują je częściej.