Rekonstrukcja więzadła ACL

Każdy, kto miał do czynienia ze sportem zna problem zrywających się więzadeł krzyżowych przednich. To najczęstsza tego typu kontuzja. Otóż ACL łączy piszczel z kością. Jego zadaniem jest stabilizacja piszczela tak, aby ten nie przemieszczał się do przodu. Niewątpliwie istotnym faktem jest, że działa on przy każdym ruchu zginającym kolana.

wiezadlo-krzyzowe

Najczęstszą przyczyną jest skręcenie kolana. Uraz objawia się krwiakiem w stawie kolanowym oraz niemożliwością wyprostowania kontuzjowanego kolana. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego powoduje niestabilność kolana, przez co staw ulega stałemu pogorszeniu. Właśnie ta niestabilność doprowadza do obniżenia komfortu poruszania się, wykluczone jest uprawianie większości sportów. Co gorsza, uraz może doprowadzić do uszkodzeń chrząstki na powierzchniach stawowych, a co za tym idzie uszkodzenia łąkotek, a w ostateczności do zwyrodnienia stawu. Niestety uszkodzenie ACL nie zawsze da się od razu zdiagnozować.

szkic

Zatem ważne jest udanie się do specjalisty, który potrafi ocenić skalę i skutki problemu. Dobrze przeprowadzone badanie lekarskie odgrywa tu kluczową rolę. Dzięki temu dowiemy się, czy kwalifikujemy się w ogóle do zabiegu mającego na celu rekonstrukcję ACL. Starsze osoby zazwyczaj nie odczuwają niestabilności stawu. Zatem można wykluczyć je z próby rekonstrukcji. Pytanie, jaki przedział mieści się w określeniu osoba starsza. Otóż są to osoby w wieku 50+. W ostatnim czasie zabieg rekonstrukcji doczekał się nowych technologii i to właśnie dzięki nim możliwe jest naprawienie więzadeł poprzez szycie, dzięki czemu osoby starsze również mogą starać się o zabieg.

Szycie powinno odbyć się w pierwszych trzech tygodniach po urazie. Polega on na zszyciu przezkostnym wiązadła z jednoczesnym jego wzmocnieniem. Dzieje się to za pomocą syntetycznych taśm. Sam zabieg rekonstrukcji wiązadeł krzyżowych przednich polega na ich autonomicznym odtworzeniu, przez co przywrócona zostanie stabilność stawu w pełnym zakresie ruchu. Zazwyczaj używa się do tego tkanki samego pacjenta.