Kinesiotaping

Większość z nas zdążyła zauważyć już plastry na wielu sportowcach. Kinesiotaping stosunkowo niedawno zagościł na naszym rynku. W oklejaniu popularnymi „tejpami” specjalizują się głównie fizjoterapeuci, niekiedy sami lekarze. W tym wpisie powiemy sobie co to takiego jest i dlaczego warto tego używać, przykładem będą bóle pleców.

Ból kręgosłupa to zmora dzisiejszego świata. Plecy przeciążone są od pracy, czy też sportów, niezależnie od wieku. Co prawda rehabilitanci mają na to kilka sposobów, jednak sprawdźmy co oferuje nowoczesny system jakim jest Kinesiotaping. Jest to coraz popularniejsza metoda walki z różnymi bólami. Tejpy przykleja się w specjalny sposób na bolące miejsca. Wymyślone zostały 40 lat temu przez pewnego doktora, który miał problemy z kręgosłupem podczas gry w golfa. KinesiotapingSkupił się więc na rozwiązaniu problemu. Udało mu się uśmierzyć ból właśnie przez oklejenie się taśmami. Stwierdził, że to nie przypadek, więc wykonał serię testów. Okazało się, że patent działa. Po niespełna 40 latach okazuje się, że dalej jest to świetny sposób na pozbycie się bólu. Coraz częściej wykorzystywane są przez fizjoterapeutów. Według nich, można nimi leczyć niektóre choroby oraz stosować jako wspomagacz w trakcie rehabilitacji. Najczęstszym przykładem wykorzystania kinesiotapingu przy bólach kręgosłupa jest rwa kulszowa. Plastry działają zaraz po założeniu, poprzez zjawisko resorpcji tkanki – powodują podniesienie się skóry, a co za tym idzie powiększają przestrzeń znajdującą się pod nią. Dzięki takiemu rozwiązaniu polepsza się dokrwienie i wzrasta przepływ limfy.

plastry

Według specjalistów tejpować można każdego bez względu na wiek. Zabrania się samo oklejania, powinien to zrobić profesjonalista, czyli osoba odpowiednio przeszkolona. Przy różnych schorzeniach inaczej okleja się miejsca sprawiające ból, więc samemu można sobie poważnie zaszkodzić. Jak widać ta popularna metoda zwalczania bólu jest wygodna. Plastry nie powodują alergii, można nawet się z nimi kąpać. Dla bardziej wybrednych dobra wiadomość – do wyboru mamy szereg kolorów.

Przeciążenia mięśni można również leczyć za pośrednictwem masaży. Można do tego wykorzystać na przykład piankowy roller.