Indeks glikemiczny

Większość trenujących osób wie, że im wyższy poziom cukru we krwi, tym wyższy jest indeks glikemiczny, który jest bardzo ważnym atrybutem określającym jak bardzo podniesie się poziom cukru we krwi. Wyraża się go w skali 1-100, a on sam odnosi się tylko do produktów posiadających w składzie znaczne ilości węglowodanów. Kiedy indeks wskazuje górne okolice swojej skali, organizm zmuszony jest wyprodukować więcej insuliny. To z kolei powoduje nagły spadek glukozy we krwi. Taka sytuacja nie jest dobra dla naszego organizmu – dochodzi do znacznych wahań poziomu cukru. Zazwyczaj objawia się to poprzez duże poczucie głodu. Skoro jesteśmy głodni, to jemy, można tak bez końca, zapętlając się w tej niebezpiecznej drodze.

Jeżeli celem trenującego jest redukcja tkanki tłuszczowej, powinien on wybrać do swojej diety takie produkty węglowodanowe, które posiadać będą niski indeks glikemiczny. Oczywiście nie możemy zapomnieć o wartości energetycznej tych produktów oraz zawartości zdrowych tłuszczy. Jedynym wyjątkiem, gdzie wręcz zaleca się produkty o wyższym indeksie jest posiłek potreningowy. W trakcie ćwiczeń mięśnie tracą rezerwy glikogenu. Należy o tym pamiętać. Poniżej podział indeksu glikemicznego.

  • Wysoki (70-100) – cukier, napoje gazowane, soki, syropy, słodzone napoje, alkohol, słodycze, makaron, płatki kukurydziane, ziemniaki, banan, arbuz, suszone owoce, itp.
  • Średni (55-70) – miód, chleb z nasionami, musli, herbatniki, kukurydza, ryż, melon, burak, ananas, itp.
  • Niski (0-55) – ciastka pełnoziarniste, płatki owsiane, jęczmień, fasola, soczewica, ciecierzyca, mleko, jogurt, kefir, orzechy, itp.

Jak widać, łatwiej wymienić jest te produkty o wysokim indeksie glikemiczny, niż o niskim. Mam nadzieję, że przybliży to ilość spożywanych węglowodanów oraz ułatwi ułożenie potencjalnej diety. Ewentualnie możemy stosować suplementy diety bogate w węglowodany. Jest to w sumie dosyć dobry, tani zamiennik węglowodanów. Ewentualnie w przypadku redukowania masy ciała, można pokusić się o odżywki białkowe, które posiadają małe ilości węglowodanów w postaci cukrów.